Po lewej stronie młody mężczyzna, ubrany w granatowe spodnie i bordową koszulę w kratę. Włosy związane z tyłu, pogodna twarz. Trzyma w lewej dłoni mały mikroskop, prawą podpiera się na biodrze. Lewe kolano opiera o stojący przed nim stół przedszkolny. Na stole ustawione dwa inne mikroskopy. Mężczyzna demonstruje mikroskopy stojącym przed nim dzieciom. U sufitu sznurek, na którym zawieszone są czarne kartki i kolorowy łańcuch świąteczny z papieru. Dzieci i mężczyzna stoją na niebieskim dywanie.

Dziś odwiedził nas Pan Kosmos. W kolorowej walizce przywiózł mikroskopy, dzięki którym wszyscy mogli obejrzeć jak w dużym powiększeniu wyglądają włosy na naszych głowach, liście roślin, a nawet noga pszczoły! Warsztaty wymagały dużego skupienia uwagi, aby żaden najdrobniejszy szczegół nie umknął naszej uwadze…